Narodowe czytanie

W piątkowy poranek w czytelni Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju odbyła się XII edycja akcji Narodowe Czytanie. W tym roku sięgnęliśmy po powieść Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego.
Bardzo dziękujemy za dzisiejsze wspólne czytanie członkiniom grupy literackiej Gęsie Pióro, które jak zawsze wsparły bibliotekę swoim udziałem w akcji!
W holu biblioteki obejrzeć można wystawę poświęconą życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej oraz wystawę przybliżającą powieść - jej genezę i najważniejsze zagadnienia tej pozytywistycznej epopei.
Odwiedzających bibliotekę zachęcamy do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu po przez sięgnięcie po jeden z wielu dostępnych cytatów powieści przygotowanych  i udostępnionych w  wypożyczalni.

Dyskusyjny Klub Książki

zaprasza na spotkanie

dnia 01.09.2023 o godz. 15.00

Będziemy rozmawiać o książce:

  • V. Perrin "życie Violette"

9. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego zainaugurowana zostanie 30 lipca Dniem Zamojskim.
Od 31 lipca do 5 sierpnia w Szczebrzeszynie odbędą się wszystkie zaplanowane wydarzenia.
W tym roku festiwalowi patronować będzie Sławomir Mrożek.

więcej na stronie internetowej organizatorów: https://stolicajezykapolskiego.pl/

okładka książki

W czytelni MiPBP w Biłgoraju 22.06. 2023 r. odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Żyburą promujące jego niedawno wydaną książkę Szczęście nie jest nam dane. To powieść o Biłgoraju sprzed I wojny światowej. Centralną oś powieści stanowi wątek nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi: Wojtka- Polaka, pochodzącego z sitarskiego rodu i Estery – Żydówki, córki ubogiego krawca. Dzięki bohaterom poznajemy środowisko biłgorajskich sitarzy, jak i biłgorajskich Żydów – ich zwyczaje i obyczaje, święta i przesądy, codzienne zajęcia, poznajemy też ulice, zaułki i przedmieścia naszego miasta. Lektura tej książki to niepowtarzalna możliwość zanurzenia się w barwnym, wielokulturowym Biłgoraju, który bezpowrotnie odszedł. Książkę można nabyć w czytelni MiPBP, można też wypożyczyć z wypożyczalni. Zachęcamy do lektury.