Spotkanie DKK

Dyskusyjny Klub Książki

zaprasza na spotkanie

dnia 28.11.2024 o godz. 15:30

Będziemy rozmawiać o książkach:

  • K. Zyskowska - "Nocami krzyczą sarny".
  • F. Durrenmatt - "Wizyta starszej pani".
Spacer śladami doktora Zygmunta Klukowskiego

W  piątek 15 listopada  w  Miejsko – Gminnej  Bibliotece  Publicznej  w  Szczebrzeszynie odbyło się seminarium dla bibliotekarzy z powiatu biłgorajskiego, współorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju.

Motywem przewodnim tego wydarzenia był Spacer śladami doktora Zygmunta Klukowskiego „nauczyciela i mistrza” profesora Jerzego Markiewicza.

O życiu i działalności dra  Zygmunta Klukowskiego lekarza, bibliofila, kolekcjonera ekslibrisów, historyka i regionalisty, autora pamiętników, oficera Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, kronikarza wydarzeń okresu okupacji niemieckiej na Roztoczu, opowiadała pani Małgorzata Koczon - dyrektorka szczebrzeszyńskiej Biblioteki.
Postać Jerzego Markiewicza urodzonego w Biłgoraju,  profesora KUL, prawnika, historyka, pisarza, autora opracowań o ruchu oporu i martyrologii ludności cywilnej Zamojszczyzny w latach II wojny światowej, współinicjatora powstania Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, honorowego Obywatela  Miasta Biłgoraja, od 1.V.2024 r. patrona Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, przybliżyła  z kolei Maria Szeliga przytaczając między innymi  jego słowa:

Finał akcji: Książka z dedykacją.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna  im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju w okresie od 01.X. do 31.X. 2024 r. przeprowadziła V edycję akcji „Książka z dedykacją”.
Partnerami były biblioteki publiczne z powiatu biłgorajskiego oraz Biłgorajska Telewizja Kablowa. W akcję włączyli się  czytelnicy, użytkownicy, pracownicy Bibliotek, prywatni darczyńcy oraz instytucje.

Mobilna gra terenowa "Kamienny sitarz"

Mobilna gra terenowa „Kamienny Sitarz” powstała w ramach projektu Brać sitarska - "biłgoraje". Jego celem jest przypomnienie, szczególnie młodym pokoleniom, tradycji sitarskich w Biłgoraju. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Gra „Kamienny Sitarz” została przygotowana w aplikacji ActionTrack, swoim działaniem przypomina PokemonGo. Gracze podążają od punktu do punktu z telefonem w ręku odpowiadając na pytania i zbierając punkty. Gra rozpoczyna się i kończy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju.  Czas przejścia to około 70-80 minut. Gra będzie dostępna dla mieszkańców Biłgoraju i turystów do 30.06.2025 roku.

Kamienny sitarz – mobilna gra terenowa


W piątkowe przedpołudnie zaproszona przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Jerzego Markiewicza młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przystąpiła do premierowej rozgrywki mobilnej gry terenowej „Kamienny Sitarz”.