wystawa "Bitwa pod Osuchami - słowami patrona MiPBP w Biłgoraju"

21.06. 1944 roku w lasach Puszczy Solskiej rozpoczęła się akcja "Sturmwind II", której kulminacyjnym punktem była największa bitwa partyzancka, bitwa pod Osuchami. W tym roku przypada 80 rocznica tych tragicznych wydarzeń, które odcisnęły olbrzymie piętno na mieszkańcach ziemi biłgorajskiej, zarówno na żołnierzach jak również ludności cywilnej, którą dotknęła fala represji.

Parton Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju prof. Jerzy Markiewicz w swojej książce "Paprocie zakwitły krwią partyzantów" zebrał materiały, relacje świadków i opisał tragiczne wydarzenia tamtych czerwcowych dni. Jego ciężka praca badawcza przyczyniła się do ocalenia pamięci o bohaterskiej walce partyzantów o wolność i niepodległość naszego kraju.
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą "Bitwa pod Osuchami - słowami patrona MiPBP w Biłgoraju" przygotowanej z okazji 80 rocznicy bitwy oraz uroczystości nadania bibliotece imienia prof. Jerzego Markiewicza. Zapraszamy również do biblioteki, gdzie obejrzeć można wystawę poświęconą profesorowi.

link do wystawy: https://www.bibliotekabilgoraj.pl/images/pdf/bitwa_pod_osuchami.pdf