„Polscy romantycy i ich dzieła na pocztówkach” – to tytuł wystawy, którą można oglądać od 09.05 do 30.06 w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju przy ulicy Kościuszki 13.
Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 pocztówek z prywatnej kolekcji Jacka Żybury będących ilustracjami do utworów czołowych polskich romantyków: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, A. Malczewskiego i I. Kraszewskiego. Zwiedzający wystawę mogą oglądać malarskie wizje m.in.: M. E. Andriollego, P. Stachiewicza, T. Korpala, A. Setkowicza, T. Gadomskiego, W. Eljasza- Radzikowskiego, J. Kossaka, K. Górskiego czy J. M. Szancera do takich utworów, jak: „Anhelli”, „Balladyna”, „Ojciec zadżumionych”, „Lilla Weneda”, „Kordian”, „Smutno mi Boże”, „Testament mój”, „Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse”, „Konrad Wallenrod”, „Grażyna”, „Maria”, „Nie-boska komedia”, „Irydion”, „Dziad i baba” czy „Dziady”. Ciekawym uzupełnieniem czy też dopełnieniem wystawy jest cykl siedmiu pocztówek do „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, utworu powszechnie znanego jako „Mazurek Dąbrowskiego” – polski hymn narodowy – z ilustracjami J. Kossaka.
Zdecydowana większość pocztówek pochodzi z okresu przedwojennego, najstarsze z „Dziadów” w inscenizacji i scenografii Wyspiańskiego z 1901 roku, które drukowane były w 1902. Kartki wydawane były przez czołowe przedwojenne wydawnictwa zarówno te warszawskie, jak i krakowskie: B-ci Rzepowicz, Polonię, J. Czarneckiego czy najsłynniejsze w ówczesnych czasach wydawnictwo (specjalizujące się przede wszystkim w wydawaniu pocztówek), działające przy ulicy Floriańskiej w Krakowie, a założone przez H. Frista (po jego śmierci wydawnicze dzieło ojca kontynuowali synowie Frista, Juliusz i Józef) znane jako Salon Malarzy Polskich w Krakowie.
Wystawa została zorganizowana z okazji ogłoszenia przez Sejm RP rok 2022 rokiem Romantyzmu Polskiego, co ma związek z przypadającą w tym roku 200. rocznicą wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza – daty, która zapoczątkowało epokę romantyzmu w Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki.