Podsumowanie XX Tygodnia Bibliotek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju.
Sejm RP rok 2023 uchwalił rokiem Aleksandra Fredry, aby uczcić i przypomnieć życiorys oraz twórczości najwybitniejszego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich przygotowaliśmy konkurs wiedzy, w którym wzięli udział zarówno uczniowie jak i dorośli mieszkańcy Biłgoraja. Pytania sprawdzały wiedzę dotyczącą zarówno bardzo ciekawego życiorysu hrabiego Fredry jak i jego mniej i lepiej znanych utworów. 13 osób poprawnie wypełniło formularz z pytaniami. Nagrodami w konkursie były oczywiście książki. Oto lista nagrodzonych osób: Agnieszka Farion, Anna Bielak, Natalia Deruś, Oliwier Pogorzelec, Julia Leśniewska, Karolina Koman, Oliwia Odrzywolska, Magdalena Kowalska, Amelia Buczkowska, Jadwiga Oleszek, Amelia Dziedzic, Anna Marzec, Iwona Bielak. Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród.

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Limeryków data ta nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia 1812 roku urodził się Edward Lear, angielski poeta, który w XIX wieku spopularyzował ten gatunek literacki. W bibliotece głównej przygotowano wystawę poświęconą tej małej formie literackiej, która jak mówiła Wisława Szymborska "Jakoś dziwnie przyjęła się też w Polsce, grunt okazał się podatny." Wystawa przybliża zasady pisania limeryków oraz historię tego gatunki, a także wybitnych polskich twórców, którzy je pisali.

W Tygodniu Bibliotek przeprowadzono również konkurs “Kto czyta - nie błądzi” dla użytkowników biblioteki, którzy odwiedzili wypożyczalnię od 8 do 15 maja. 30 osób otrzymało nagrody książkowe.

W holu biblioteki obejrzeć można również wystawę “Recykling szansa dla Ziemi”, która przypomina jak ważne jest odpowiednie segregowanie śmieci. Recykling sprawia, że odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast trafić na składowisko przekształcają się w przydatne surowce. Wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów do produkcji nowych produktów przyczynia się do zmniejszenia liczby odpadów. Powstaje wówczas mniej dzikich wysypisk, a tym samym zwiększa się czystość powietrza i stan środowiska.