Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju otrzymała grant w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wysokość przyznanego dofinansowania to 21 000 PLN.
Dzięki grantowi zrealizujemy projekt „Brać sitarska - "biłgoraje", w ramach którego chcemy przypomnieć młodemu pokoleniu bogatą tradycję sitarstwa. Sitarstwo (tworzenie sit) po założeniu miasta w XVI w. miało ogromny wpływ na jego rozwój gospodarczy i kulturowy. Sitarze biłgorajscy wytworzyli specyficzną kulturę, która obecnie znajduje się na granicy społecznej (nie)pamięci. Odniesienie do tego dziedzictwa, w tym do wielokulturowej tradycji, ma na celu budowanie dumy z lokalnych zasobów kulturowych.
Projekt rozpoczęliśmy na początku września. Pani Natalia Czacharowska, starszy kustosz MiPBP im. prof. Jerzego Markiewicza w Biłgoraju wykonała obszerną kwerendę historyczną, dzięki której zebraliśmy materiały dotyczące sitarzy: legendy, informacje z czasopism naukowych i publikacji książkowych oraz zdjęcia.
Kolejnym krokiem będzie spotkanie młodzieży z Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju z Panią doktor Dorotą Skakuj, historykiem i pracownikiem Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Pani Dorota przygotowała prelekcję, w której przedstawi dzieje sitarstwa, opis tego rzemiosła, powstania cechu i handlu sitami oraz tradycje, w tym obrzędowość, strój, język.
Następnie w ramach projektu powstanie mobilna gra terenowa „Kamienny Sitarz”, którą realizujemy we współpracy z Fundacją Good Culture. Mobilna gra terenowa przypomina znaną “Pokemon GO”. Jej innowacyjność polega na połączeniu fabuły, dopasowanej do percepcji młodzieży i mechaniki, które łącznie budują zaangażowanie graczy. Gracze poruszają się od punktu do punktu rozwiązując zadania dotyczące historii, tradycji braci sitarskiej. Premiera gry odbędzie się w ostatnich dniach października 2024 r.