Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe w języku ukraińskim, otrzymane z biblioteki mieszczącej się w Nowowołyńsku. Książki z literaturą dla dzieci i młodzieży są już dostępne w wypożyczalni Biblioteki mieszczącej się przy ul. T. Kościuszki 13.

Celem akcji jest wsparcie mieszkańców Ukrainy, którzy obecnie przebywają na terenie Biłgoraja. Napływ uchodźców z pogrążonej wojną Ukrainy spowodował pilną potrzebę stworzenia w naszym mieście oddzielnego działu z literaturą w języku ukraińskim.

Dotąd biłgorajska biblioteka w swoich zbiorach posiadała jedynie kilkanaście tomów w języku ukraińskim. Bibliotekarki i bibliotekarze z naszego miasta, widząc potrzebę stworzenia oddzielnego zbioru z literaturą ukraińską przesłali prośbę do mera Borysa Karpusa i swoich kolegów z Centralnej Miejskiej Biblioteki Miasta Nowowołyńska o przesłanie pakietu książek znajdujących się w zasobach biblioteki naszego miasta partnerskiego w Ukrainie. Biblioteka z Nowowołyńska odpowiedziała na apel i od 27 lipca br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju wzbogaciła się o 111 książek w języku ukraińskim.

Prolog akcji miał miejsce w listopadzie 2019. Wówczas  dyrektor  Centralnej Miejskiej Biblioteki miasta Nowowołyńska  widząc wśród mieszkańców  rosnące zainteresowanie polską kulturą i historią zwrócił się z prośbą o przekazanie zasobów z literaturą w języku polskim. Biblioteka z Biłgoraja przesłała wówczas 75 książek  do Biblioteki w Nowowołyńsku.

Akcja prawdopodobnie będzie miała swój dalszy ciąg i wkrótce kolejne książki z Nowowołyńska trafią do naszej placówki powiększając księgozbiór z literaturą w języku ukraińskim.
Zachęcamy czytelników narodowości ukraińskiej do korzystania z księgozbioru.