Wystawa prac Ireny Zmysłowskiej i Marii Zmysłowskiej w Filii Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży

Od 20 października 2014 roku w Filii Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży w Biłgoraju można obejrzeć wystawę prac Ireny Zmysłowskiej i Marii Zmysłowskiej.

IRENA ZMYSŁOWSKA – konserwator dzieł sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie, ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W twórczości wykorzystuje tradycyjne techniki: akwarelę, gwasz, temperę, olej, pastel, tusz, ołówek, węgiel. Tworzy portrety , pejzaże, miniatury akwarelowe z inicjałami, kopie dzieł o tematyce religijnej (szczególnie ikon).

MARIA ZMYSŁOWSKA – urodziła się w 1994 roku. Jest osobą chorą na autyzm, który jest ciężkim zaburzeniem ogólnoustrojowym, upośledzającym m. in. zdolności społeczne chorego. Maria, podobnie jak inne dzieci autystyczne od wczesnego dzieciństwa miała specyficzne rytuały w codziennych zachowaniach, uporczywe przyzwyczajenia oraz nietypowe sposoby zabawy.
Jako 10- latka zaczęła dużo rysować i malować realizując własne pomysły. Stało się to jej pasją. Tematy, które podejmowała są odzwierciedleniem jej uważnych obserwacji, otoczenia i szczególnego upodobania do przedmiotów. Stworzyła całe serie „Ogródków”, „Kaktusów”, ”Drzew”, „Krzaków” „Domków”. Później przez dłuższy czas rysowała namioty wśród traw ze słońcem i „planetą” na niebie. Ostatnie prace Marii, powstałe na przełomie 2013/2014 roku to kompozycje malowane kolorowymi tuszami, przedstawiające drzewa i krzewy.

ZAKŁADKI – zaczęły powstawać w 2014 roku jako pomysł na prezenty dla rodziny i przyjaciół. Niektóre z nich to kopie ilustracji do ulubionych utworów literackich z dzieciństwa autorki („Baśnie” H. Ch. Andersena, „Z przygód krasnala Hałabały” L. Krzemienieckiej, „Kubuś Puchatek” A.A. Milne, „Opowiastki” B. Potter. Intencją Autorki jest zachęta do czytania i umilenie tej czynności.