Spotkania NARODOWE CZYTANIE 2019

NARODOWE CZYTANIE 2019

Narodowe czytanie to akcja, która promuje największe dzieła literatury polskiej. W tym roku podczas ósmej już edycji akcji sięgnęliśmy nie po jedną, ale aż po 8 lektur. Nowele pochodzące z różnych epok literackich, najważniejszych polskich literatów, których wspólnym mianownikiem jest polska historia, obyczajowość i społeczeństwo, para prezydencka wybrała z ponad stu propozycji.

Wśród nich znalazły się utwory:
„Dobra pani” Orzeszkowej,
„Dym” Konopnickiej,
„Sachem” Sienkiewicza,
„Orka” Reymonta,
„Katarynka” Prusa,
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” Schulza,
„Rozdzióbią nas kruki, wrony...” Żeromskiego
oraz „Sawa” Rzewuskiego.
W sobotę 7 września do biblioteki przybyli członkowie Zespołu Literackiego Gęsie Pióro działającego przy UTW
w Biłgoraju by wspólnie przeczytać i posłuchać wybranych fragmentów nowel, które urzekają kunsztem i pięknem mowy polskiej jednocześnie dotykając ważnych dla nas tematów. Każda z nich swoją krótką, ale bardzo skondensowaną treścią opisuje wycinek polskiej rzeczywistości: przedstawienie działań szlachty polskiej podczas konfederacji barskiej (Sawa), dramatu powstania styczniowego, obraz społeczeństwa: losu najuboższych po I wojnie światowej (Orka), skutków fałszywej i prawdziwej dobroczynności ( Dobra pani i Katarynka) itd.
Tradycyjnie już każdy z przybyłych gości odczytał również krótki urywek nowel by czynnie wziąć udział w akcji. Przybyli mogli również przystawić pamiątkową pieczęć, przesłaną do biblioteki przez organizatorów akcji, w swoich egzemplarzach nowel.

Spotkania NARODOWE CZYTANIE 2019