Spotkania Narodowe Czytanie 2017

Narodowe Czytanie 2017

2 września już po raz szósty pod patronatem Pary Prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie.
Akcja ma promować czytelnictwo oraz  największe dzieła polskiej literatury. W tym roku sięgnęliśmy po wybitne dzieło literatury okresu Młodej Polski, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju  wraz ze Słuchaczami Biłgorajskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku włączyła się w tą ogólnopolską akcję. Na początku  zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła nieco sylwetkę nazywanego Czwartym Wieszczem Narodowym, Stanisława Wyspiańskiego. Druga część prezentacji dotyczyła historii powstania dramatu, która tak jak sama sztuka weszła do historii stając się nieodłącznym jej uzupełnieniem.
Do czytania zaprosiła nas Para Prezydencka (w spocie zachęcającym do wzięcia udziału w akcji). Słuchacze UTW odczytali wybrane wspólnie najważniejsze fragmenty dramatu.  Usłyszeliśmy ciekawe interpretację rozmowy Pana Młodego z Panną Młodą („trza być w butach na weselu”), Racheli z Poetą, oraz pierwsze zdanie dramatu „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, a także  kończące utwór słowa: „Miałeś, chamie, złoty róg,/miałeś, chamie, czapkę z piór:/czapki wicher niesie,/ róg huka po lesie, /ostał ci się ino sznur,/ ostał ci się ino sznur.”  Na zakończenie, każdy przeczytał wylosowany przez siebie fragment „Wesela”, co dało wszystkim możliwość wzięcia czynnego udziału w tak ważny dla każdego Polaka wydarzeniu kulturalnym.
Spotkanie zakończyliśmy życzeniami by spotkać się w przyszłym roku  i wspólnie czytać kolejne wielkie działa polskiej literatury.

Spotkania Narodowe Czytanie 2017