Spotkania Akcja Żonkile - 74. rocznica powstania w getcie warszawskim

Akcja Żonkile - 74. rocznica powstania w getcie warszawskim

Akcja ta ma sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. 19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta by rozpocząć proces jego likwidacji.

W 74 rocznicę tych wydarzeń MiPBP przyłączyła się do akcji przygotowanej przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. zapraszając uczniów VI klas SP Nr. 1 w Biłgoraju, aby przybliżyć im historię tych tragicznych wydarzeń, ale również po to by mogli oni poznać tradycje, obyczaje i święta żydowskie. Rozwiązując quiz Żydowski – co to znaczy? dowiedzieli się czym pachnie besamimka, jak w jidysz napisać słowo kartofel oraz co jest koszerne, a co nie. Podczas spotkania uczniowie otrzymali papierowe żonkile symbol pamięci, szacunku i nadziei.

Spotkania Akcja Żonkile - 74. rocznica powstania w getcie warszawskim