Nagroda Literacka Nike 2020

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2020 został Radek Rak. Kapituła doceniła jego książkę Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli. Nagroda Literacka Nike to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych i najcenniejsze trofeum literackie w Polsce. Przyznawana jest za najlepszą książkę poprzedniego roku. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w niedzielę 4 października 2020 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Książka Radka Raka to podróż do świata Jakuba Szeli, horroru i słowiańskiego fantasy. „Nie jest tak, że autor odczarowuje przerażające zdarzenia. Chce nam oddać baśniową narrację po to, by pokazać, że każde ludzkie działanie może w sobie kryć taką mnogość intencji, jakiej nie spodziewamy się, ani w realnym, ani wytwarzanym przez naszą wyobraźnię świecie”. (Jarosław Czechowicz – Krytycznym okiem).

Polub nas